Odkryj, co krzepi Twoją rodzinę

Pewnie uwielbiasz zaglądać zimą do Waszej domowej spiżarni i wyciągać z niej pyszne specjały. Smak i zapach letnich owoców zamknięty w szklanych słoikach potrafi poprawić nawet najgorszy nastrój. Cudownie jest sięgnąć po te skarby, kiedy odwiedzają nas goście i choć przygotowanie domowych przetworów bywa czasem męczące, to warto włożyć trochę wysiłku w ten proces, by potem mieć na wyciągnięcie ręki to, co może nas pokrzepić.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoja rodzina potrzebuje jeszcze innego rodzaju wsparcia, gdy przychodzą trudne czasy? Czym uraczysz swoich domowników, gdy oprócz zimowej aury za oknem, dopadnie ich gorszy nastrój, który negatywnie wpłynie na ich pogodę ducha?

 

Do czego inspiruje SPIŻARNIA?

Spiżarnia to takie pomieszczenie, które zachęca do tego, by gromadzić to, co nas krzepi. Poza strawą dla zmęczonego zimowym chłodem ciała, warto zadbać w domu jeszcze o inne zapasy – o odpowiednią pożywkę dla umysłu, serca i ducha.

Taką funkcję mogą pełnić wartościowe książki, inspirujące filmy, podnoszące na duchu cytaty… Każdy z nas przeżywa od czasu do czasu gorsze chwile i idealnie byłoby mieć wtedy pod ręką coś, co jak sok z malin rozgrzeje serce, doda otuchy i będzie wsparciem.

 

Co i jak warto gromadzić na zapas?

Naszą emocjonalno-umysłowo-duchową spiżarnię możemy wyposażyć w najróżniejsze wspomagające nas w chwilach kryzysu treści: książki, filmy, muzyka, konferencje, szkolenia, warsztaty offline i online, blogi i portale internetowe, grupy w mediach społecznościowych, motywujące cytaty, miejsca mocy, wspierający ludzie…

Forma, w jakiej gromadzimy sobie te wszystkie zapasy też może być bardzo urozmaicona. Czasem wystarczy zwykła lista włożona np. do terminarza, na której wypiszemy sobie imiona naszych przyjaciół i ich numery telefonów. W ten sam sposób możemy zrobić listę wartościowych lektur czy tytułów filmów.

Inna forma gromadzenia inspirujących treści, to stworzenie sobie odpowiednich zakładek czy folderów na komputerze, przez które łatwiej i szybciej będziemy mogli sięgnąć do tego, co wartościowe.

Poza tym zawsze warto mieć pod ręką egzemplarze ulubionych książek, do których chcemy wracać czy płyt z muzyką, która koi bądź dodaje energii – w zależności od tego, czego bardziej potrzebujemy. Warto zaopatrzyć swój dom w taką krzepiącą kolekcję.

Świetnym pomysłem jest też stworzenie słoika lub pudełka inspiracji, w którym można znaleźć słowa pocieszenia lub jakieś motywujące cytaty. Już samo losowane takich karteczek może być frajdą i poprawiać humor, wprowadzając do naszej codziennej rutyny element zabawy.

 

Częstujmy tym, co krzepi, siebie i innych

Gromadzenie zapasów, które krzepią, a więc ożywiają, zarówno umysł, jak i psychikę i duszę, nie powinno być sztuką dla sztuki. Ważne, żeby tę naszą intelektualno-emocjonalną spiżarnię co jakiś czas sprzątać i wietrzyć. Na różnych etapach życia będziemy potrzebować innych wspierających nas treści i to, co raz się sprawdziło, za jakiś czas może okazać się bezużyteczne.

Warto więc regularnie uzupełniać swoje kolekcje, dodawać tam nowe rzeczy, a jednocześnie największą troską otaczać te, które nigdy się nie zestarzeją bądź wydają się tak jak wino – im starsze, tym lepsze.

Kluczowa jest też umiejętność dzielenia się swoim bogactwem z innymi. Tak, jak odwiedzających nas gości chętnie częstujemy tym, co w naszej prawdziwej spiżarni najlepsze, tak nie skąpmy im dobrego słowa, inspirujących książek, czy nagrań wprawiających w zachwyt. Ofiarowane innym pokrzepienie, wróci do nas z nawiązką, gdy sami będziemy go najbardziej potrzebować.

 

*

To artykuł z cyklu dotyczącego PRACY NAD WNĘTRZEM z nawiązaniem do koncepcji Domowych Pomieszczeń. Pozostałe artykuły z tej serii to:

 

 

 

 


Napisany przez:

Monika Myszka-Wieczerzak – twórczyni marki Dom Dobre Miejsce, autorka Rocznego Programu Rozwojowego dla Mam wg pomysłu Domowych Pomieszczeń, w którym pomaga poukładać swoją relację z Bogiem, z sobą i z bliskimi. Prywatnie spełniająca się żona i mama trójki dzieci. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *