W niedzielę jesteśmy razem

Tydzień pracy ma to do siebie, że niezaprzeczalnie kończy się w sobotę. Oczywiście są zawody, które nie mają przerw, bo któż by nas przyjął w szpitalu czy też, kto poprowadziłby pociąg, gdybyśmy chcieli wybrać się na wycieczkę?

Kiedyś szukając pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi poza domem, przeczytałam, że niedziela jest najnudniejszym dniem tygodnia. Bo cóż robić? W sobotę jeszcze coś się dzieje, zakupy, sprzątanie, znajomi a w niedzielę? Trzeba odespać, obiadek u rodziców a poźniej zalegamy przed telewizorem lub komputerem. A myślami jestesmy już przy poniedziałku i naszej pracy, odwożeniu dzieci do przedszkola, czy szkoły.

Nie jest mi obce zmęczenie po tygodniu ciężkiej pracy, przeplatanym zakupami, pomocą dzieciom przy lekcjach, porządkami, zebraniami i dziesiątkami innych spraw. Bywało, że piątek popołudniu był dla mnie, wyczerpanej psychicznie i fizycznie, największą nagrodą.

Weekend jednak mijał szybko. Sobota zwykle była zapracowana od rana do późnego popołudnia a niedziela była jedynym dniem, gdy mogliśmy całą rodziną wstać o 9.00 zamiast 6.00 co po całym tygodniu porannego wstawania było bardzo przyjemne i wyczekiwane. Msza Święta, obiad, wspólne gry planszowe, czasem rower, odwiedziny u rodziny, wycieczka całodniowa połączona ze zwiedzaniem. Często jednak odczuwaliśmy niedosyt jakości naszego czasu. Przecież w niedzielę powinno być inaczej niż na co dzień.

 

Co jest najważniejsze?

W niedzielę jesteśmy wszyscy razem, możemy nacieszyć się wspólnym byciem ze sobą, popatrzeć uważniej na każdego członka rodziny, uważniej bo bez pędu, który towarzyszy nam w tygodniu pracy i choć bywa głośno, bo każdy ma coś do powiedzenia, nie wyobrażam sobie inaczej. Zasada naczelna jest taka, że nie przychodzimy do stołu w piżamach. Każdy jest już ubrany w strój na niedzielę, nakrywamy stół w salonie i rozpoczynamy śniadanie modlitwą : „Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi, przez Chrystusa Pana naszego. Amen”. Później jest Msza Święta, a po powrocie spędzamy czas według potrzeb rodziny bieżących lub też wcześniej ustalonych. Bywają niestety jeszcze niedziele, które nie przebiegają tak, jak byśmy tego chcieli. Odsypiamy wtedy zazwyczaj ciężki tydzień nauki i pracy, śniadanie zaczyna się późno i rozciąga tak bardzo, że łączymy je z kawą. Mszę Świętą planujemy wtedy na 18.00. I to jest to, co chcielibyśmy zmienić, bo jednak wszyscy mamy potrzebę, aby ten ważny punkt dnia był pierwszy przed innymi.

 

Jak w takim razie można spędzić niedzielę, aby był to dobry czas?

 

Czy da się to zrobić nie udając się do centrum handlowego?

Nie należy pochopnie oceniać wizyty w centrum handlowym, bo każdy z nas potrzebuje wybrać się na większe zakupy a na pewno może zdarzyć się tak, że jest to dla kogoś jedyna możliwość, ze względu na pracę czy daną sytuację. Gdy jest to wyjątek – nie jest to problem. Kłopot pojawia się wtedy, gdy staje się to nałogiem i jedynym sposobem na spędzanie czasu z rodziną.

W niedzielę powinniśmy oderwać się nie tylko od zakupów ale również od pracy. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że jesteśmy najbardziej zapracowanym narodem w Europie. Co czwarty Polak pracuje tygodniowo od 40 do 50 godzin, a 12% z nas nawet powyżej 60.

Ciekawie spędzona niedziela nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Do przyjemnego z pożytecznym zaliczymy aktywność fizyczną a będą to: rodzinny wypad na rowery, zabawy i gry w parku, basen czy wspinaczka, która jest wyzwaniem dla każdego. Warto stawiać też na kulturę. A przez kulturę rozumianą nie tylko jako film w kinie. Świetnym rozwiązaniem może być wyjście do teatru. Będzie nas to kosztowało zdecydowanie mniej niż dzień spędzony w galerii, gdzie zazwyczaj wydajemy pieniądze, nawet gdy tego nie planujemy. Okazyjne ceny wejściówek

możemy znaleźć w internecie. Do wyboru mamy też muzea czy okazjonalne eventy typu dzień kawy lub wystawa rękodzieła. A co robić w domu? Wspólne czytanie lub oglądanie wybranego filmu, po którym można porozmawiać nt odczuć jakie nam towarzyszyły oraz przekazu; wspólne oglądanie fotografii szczególnie tych sprzed wielu lat, bo to wiąże się z różnymi historiami; wspólne gotowanie bo jest to praca w zespole ale każdy ma swoją rolę i razem tworzymy coś fajnego a jednocześnie smacznego; na uwagę zasługują gry planszowe, które mogą stać się regularnym zwyczajem; ciekawe mogą być kalambury, a z młodszymi dziećmi wykonanie teatrzyku.

Warto też spotkać się nie tylko z rodziną, ale ze znajomymi, szczególnie tymi dawno nie widzianymi,  których ostatnio zaniedbaliśmy.

Najważniejsze, aby zadbać o sztukę odpoczynku, nie gonić przez niedzielę ale też jej nie przespać.

„Odpoczynek jest sztuką – pisze Abraham Heschel – a żeby osiągnąć doskonałość w sztuce, trzeba zaakceptować dyscyplinę, odegnać lenistwo”.

Nie mamy stawiać sobie ogromnych wymagań ale ćwiczyć się we wdzięczności za małe rzeczy, zauważyć innych ludzi, ich potrzeby i spróbować na nie odpowiedzieć.

 

Jeżeli jesteś osobą wierzącą (tak jak ja) to pamiętaj, że niedziela to dzień święty. I wtedy też powinien Cię obowiązywać…

 

NIEDZIELNY DEKALOG KATOLIKA

  • Pomyśleć o Bogu i wieczności
  • Uczestniczyć we Mszy św. i zadbać o wspólną modlitwę
  • Przeżyć czas w gronie rodziny i przyjaciół
  • Przeznaczyć czas na odpoczynek na łonie natury
  • Pamiętać o lekturze Pisma Świętego i literatury religijnej
  • Znaleźć czas na rozmowy rodzinne
  • Pamiętać o chorych i samotnych
  • Odwiedzić groby zmarłych
  • Zadbać o świąteczny posiłek przy rodzinnym stole
  • Podkreślić dzień świąteczny odświętnym strojem

                                                  źródło : Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli

 


Napisany przez:

Agnieszka Zarzecka – żona (od 19 lat) i mama 4 dzieci w wieku 18,17,15 lat i 9 miesięcy.  Zawodowo pedagog specjalny i terapeuta, doradca życia rodzinnego i formator – prowadzi poradnię przy kościele gdzie pracuje z narzeczonymi i małżeństwami. Związana z Duszpasterstwem Rodzin diecezji warszawsko-praskiej. Członek Domowego Kościoła. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *