Cztery uszy w związku – część II

Cztery uszy w związku – część II

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: młode małżeństwo wraca po uroczystej kolacji do domu. Wieczór spędzili wspólnie z rodzicami i rodzeństwem w domu rodzinnym mężczyzny, ponieważ jego ojciec obchodził swoje 65. urodziny. Po drodze, w samochodzie, para wymienia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zachowania poszczególnych osób w trakcie uroczystości. Wśród komentarzy kobiety pojawia się następująca wypowiedź: jesteś podobny do swojej matki. Jakie znaczenie może nadać tym słowom partner kobiety? W jaki sposób może potoczyć się – w zależności od interpretacji – dalsza rozmowa małżonków?

Odpowiedź, jakiej mężczyzna udzieli żonie będzie wynikała ze znaczenia, jakie nada jej słowom. To z kolei nie pozostanie bez wpływu na przebieg ich dalszej rozmowy. Jak mogliśmy przekonać się w pierwszej części artykułu, interpretacja czyichś intencji może różnić się w znaczący sposób na każdej z czterech płaszczyzn opisanych przez badacza, Friedman’a Shulz’a von Thun’a.

  • Płaszczyzna rzeczowa – mężczyzna słuchając uchem rzeczowym skupi się na faktach i usłyszy w wypowiedzi żony rzeczowy komunikat: Widzę podobieństwo między tobą a twoją matką. Jakie? Tego jeszcze na tym etapie rozmowy nie wiadomo. Ciekawy obserwacji i spostrzeżeń mężczyzna mógłby zapytać partnerkę, jakie podobieństwo ma na myśli lub samemu odnieść się do własnych spostrzeżeń na ten temat. O ile żona nie miała innych intencji, dalsza rozmowa ma szansę pozostać rzeczowa.

  • Płaszczyzna apelowa – mężczyzna słuchający uchem apelowym usłyszy w wypowiedzi żony komunikat dotyczący jej oczekiwania czy życzenia, które powinien on spełnić. W zależności od nastroju panującego pomiędzy małżonkami, może odczytać wypowiedź żony pozytywnie, np. Nie zmieniaj się lub negatywnie, np. Chciałabym, abyś zmienił swoje zachowanie, bo za bardzo przypominasz mi swoją matkę. W drugim wariancie może poczuć się nieakceptowany, zaatakowany, przymuszony do dokonywania jakiś zmian lub zezłościć się na partnerkę, że naciska na coś, czego on sam nie chce.

  • Płaszczyzna ujawniania siebie – słuchając tym uchem (nazywanym również uchem terapeutycznym) mężczyzna usłyszy w komunikacie żony przede wszystkim informację o jej stanie emocjonalnym i przeżyciach związanych z kontaktem z teściową lub rozmową z małżonkiem. Również na tej płaszczyźnie, w zależności od indywidualnych cech słuchacza i komunikatów niewerbalnych mówiącego (takich jak np. ton głosu, mimika twarzy), możliwa jest pozytywna i negatywna interpretacja, np. Jestem bardzo zadowolona, dobrze się czuję z twoją matką lub Wkurza mnie sposób, w jaki wypowiadasz się o innych ludziach – jest tak samo niemiły, jak Twojej matki. W zależności od sytuacji, mężczyzna może porozmawiać z żoną o jej uczuciach związanych z wizytą w jego domu rodzinnym lub zdystansować się do nich.

  • Płaszczyzna relacyjna – mężczyzna słuchając wypowiedzi żony uchem drażliwym usłyszy w niej przede wszystkim informację o tym, w jaki sposób w tym momencie myśli o nim jego partnerka. W zależności od tego, czy zinterpretuje komunikat w pozytywny, czy negatywny sposób, rozmowa może przybrać bardzo miły kierunek (gdy np. mąż usłyszy komplement: Jesteś niesamowicie wrażliwym mężczyzną, jak twoja matka) lub stanowić pierwszy krok do kłótni (gdy np. mężczyzna poczuje się oskarżany: Jesteś irytujący tak samo, jak Twoja matka).

 

 

Przeczytaj też:

Cztery uszy w związku – część 1.

Cztery uszy w związku – część 3. 

 


Napisany przez

Kinga Sochocka – certyfikowana psychoterapeutka, pedagog.

Współzałożycielka Fundacji Poza Schematami. Prowadzi psychoterapię dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w ramach własnej praktyki terapeutycznej w Warszawie. Współautorka programów profilaktycznych o potwierdzonej skuteczności: „Wspólne kroki w Cyberświecie” (dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym) oraz „Moje życie, mój wybór” (dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim). Autorka i współautorka licznych publikacji i artykułów z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych skierowanych do dzieci, młodzieży, rodziców i specjalistów. Od kilku lat prowadzi szkolenia z zakresu umiejętności psychologicznych dla specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą.

  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *